You are here: / Meble na zamówienie / Krótka historia nieruchomości w Polsce…

Krótka historia nieruchomości w Polsce…

Krótka historia nieruchomości w Polsce…
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Obecne pokolenie Polaków korzysta z nieograniczonego nieregulowanego rynku nieruchomości dopiero od kilkunastu lat. Nie oznacza to jednak, że w czasach PRL, a nawet wcześniej rynek nieruchomości w Polsce nie istniał.

O kształtowaniu się wolnego rynku nieruchomości w Polsce możemy mówić już w dwudziestoleciu międzywojennym. Dynamicznemu rozwojowi tego sektora sprzyjał rozwinięty system instytucji kredytowych, mechanizmy ekonomiczne, a także bardzo duży popyt na nieruchomości, który znacząco ożywiał rynek. Inwestycjom w nieruchomości sprzyjał system podatkowy. Na rynku pojawili się również profesjonalni rzeczoznawcy.

Po zakończeniu II Wojny Światowej sytuacja uległa diametralnej zmianie. Rynek nieruchomości został znacznie ograniczony, co doprowadziło gospodarkę nieruchomościami do ruiny. Niebagatelny wpływ na ten stan rzeczy miało ograniczenie własności prywatnej, będące bezpośrednim skutkiem nacjonalizacji reformy rolnej wprowadzonych przez ówczesne władze Polski Ludowej. Sektor prywatny w miastach upadł, a rozparcelowane gospodarstwa rolne zostały włączone do PGR – czas pokazał, jak fatalne w skutkach okazało się zarządzanie zakładami przemysłowymi i gospodarstwami rolnymi przez państwo. Dodatkowo, wprowadzenie systemu najmu mieszkań z przydziału przyczyniło się walnie do ruiny większości prywatnych kamienic oraz lokali czynszowych. Mogłoby się wydawać, że rynek nieruchomości w Polsce przestał istnieć w PRL. Nic bardziej mylnego.

Rynek nieruchomości w socjalistycznej Polsce funkcjonował i, biorąc pod uwagę okoliczności, radził sobie całkiem nieźle. Budowano prywatne domy jednorodzinne, w miastach i na wsi w dalszym ciągu istniała prywatna własność ziemi, handlowano i zamieniano mieszkania. Funkcjonowały państwowe biura notarialne, a w sądach prowadzono księgi wieczyste. I chociaż w sektorze kapitałowym PRL nie udzielano kredytów hipotecznych, a pośrednicy w obrocie nieruchomościami stanowili grupę bardzo nieliczną, nasz rynek nieruchomości funkcjonował lepiej niż w pozostałych „demoludach”.

Rynek nieruchomości – kamienica w Gdańsku

Zmiany na rynku nieruchomości w Polsce, z oczywistych względów splotły się z przemianami, które nastąpiły w 1989 roku i początkiem III RP. W ciągu pierwszych dziesięciu lat liczba transakcji nieruchomościowych wzrosła pięciokrotnie. Do czego znacząco przyczynił rozwój klasy średniej, wprowadzenie zasad rynkowych oraz pogarszająca się sytuacja mieszkaniowa.

Obecnie rynek nie­ruchomości w Polsce, jest rynkiem o charakterze nieformalnym. Skutecznie ułatwia on obrót nieruchomo­ściami oraz pozwala na wiarygodną analizę przeprowadzanych transakcji. Przemiany ostatnich dwudziestu lat, dążące do zniesienie ograniczeń w obrocie nieruchomościami oraz dostosowanie krajowych przepisów do norm europejskich, wpływają bardzo korzystnie na rynek nieruchomości w Polsce, nadając mu szczególnej rangi.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Tagi: endoskop laryngologiczny sinutronic, orienteering miejski na imprezę integracyjną, balayage kraków, Aquaclear przydomowe oczyszczalnie ścieków, Minikoparka Gorlice, lpk110, ra nails lakier hybrydowy, przesłony wodoszczelne, docieplenie granulatem Radom, szkiełkowanie kraków, certyfikat flange fitter