You are here: / Meble na wymiar / Cechy ekonomiczne, a wartość nieruchomości

Cechy ekonomiczne, a wartość nieruchomości

Cechy ekonomiczne, a wartość nieruchomości
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jakie czynniki mają wpływ na cenę nieruchomości? Czy możemy przewidzieć jak będzie się zmieniała cena naszego mieszkania lub domu? Warto poznać kilka podstawowych zasad, rządzących rynkiem nieruchomości.

iLokalizacja to czynnik, który ma kluczowe znaczenie dla nieruchomości. To właśnie on w głównej mierze określa, jaka będzie jej wartość. Mówiąc o lokalizacji nieruchomości mamy na myśli zarówno jej lokalizację fizyczną (np. nasłonecznienie), jak położenie ekonomiczne, czyli dostępność infrastruktury usługowo – handlowej, środków komunikacji, obiektów użyteczności publicznej (szkoła, przychodnia itp.). Lokalizacja może być też atrakcyjna ze względów prestiżowych. Przykładowo, mieszkanie w Gdańsku położone na Starówce, osiągnie wyższą cenę niż podobna nieruchomość zlokalizowana na peryferiach tego samego miasta.

Ziemia to zasób wyczerpywalny, którego nie możemy odtworzyć. Nie da się ukryć, że liczba gruntów, które mogą zostać wykorzystane pod zabudowę jest ograniczona i zmniejsza się coraz bardziej. Co więcej, powstanie nowej nieruchomości wymaga dużych nakładów finansowych oraz czasu. Czynniki te przesądzają o tym, że nieruchomości stanowią dobro o charakterze deficytowym.

Istotny wpływ na wartość nieruchomości mogą wywierać zmiany zachodzące w obszarze, na którym jest zlokalizowana. Zmiany te mogą skutkować, w zależności od przeznaczenia, podniesieniem lub obniżeniem wartości danej nieruchomości. Przykładowo, powstanie wysypiska śmieci obniży wartość okolicznych nieruchomości, budowa w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego nowego centrum handlowego wpłynie z kolei korzystnie na wartość mieszkania. Ta współzależność stanowi jedną z bardziej istotnych cech nieruchomości.

Warto też zauważyć, że inwestowanie w nieruchomość jest bardzo kosztowne i najczęściej wymaga zaangażowania zewnętrznych środków finansowych (np. kredyt). Osoby nabywają zazwyczaj nieruchomość tylko raz w życiu, co stanowi przyczynę małej elastyczności popytu – będącej kolejną cechą nieruchomości.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Tagi: blog początkującego elektronika, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, żwir siany ostrów, kostka fakturowana producent, Szamba Betonowe Piaseczno, vetrex-v90-alphaline, fluorokrzemian glinu, etykiety inspekcyjne na zamówienie, Minikoparka Gorlice, Szybkoschnący Impregnat dekoracyjny zastosowanie, zeltiq Warszawa